Sternglas S01-NAN41-BR04 NAOS Edition Aventurin Watch
Model Number: S01-NAN41-BR04
Tax included
/
PRICE GUARANTEE
Tell us if you see it cheaper
×
PRICE GUARANTEE
We do not consider retailers prices who are
  • Not in the UK
  • Not authorised dealers
  • Selling on Amazon, eBay or similar
  • Suspected to be selling grey or fake items
  • Do not have the item in stock
Any offer accepted would be inclusive of any existing offers or codes on offer.
FREE UK DELIVERY & WORLDWIDE AVAILABLE
Next working day UK, all sent tracked and insured worldwide
×
UK
24hr Royal Mail / DPD Delivery Tracked & Insured  (Next working day) FREE
International
Delivery Policy:
FREE WATCH BRACELET ADJUSTMENT
Let us know your size and we'll adjust it before dispatch
FREE WATCH BRACELET ADJUSTMENT
When you purchase from H.S.Johnson we will resize your watch bracelet free of charge before dispatch, all you need to do is measure around your wrist where you ideally want the watch to sit and at the tightness you prefer, best to add around 5mm or 1/4 inch to the measurement to avoid pinching, then just email your size required to braceletadjustment@hsjohnson.com with your order number straight after purchase.
Things to consider........
We always include any removed links with your watch purchase.
WHO ARE H.S.JOHNSON
Trading in the same location since 1946, click to find out more
ABOUT US
H.S.Johnson was established in 1946 after the end of the Second World War.
We now operate online only.
Description
Expertly crafted with meticulous attention to detail, the Sternglas S01-NAN41-BR04 NAOS Edition Aventurin Wristwatch boasts a sophisticated, minimalist allure without compromising on opulence. The rare natural mineral aventurine, usually reserved for top-of-the-line timepieces, imbues this limited edition piece with the enchanting beauty of a starry night sky on your wrist. Available in gold or silver, with a 38 mm polished stainless steel case and a timeless dial design, this watch is equipped with luminova hands for optimal readability in all lighting conditions.
We are a Sternglas UK authorised dealer
New boxed stock with full retail boxes & paperwork
Dimensions
Diameter 38 mm
Case Height 7.2 mm
Band Width 20 mm
Lug-to-Lug 41 mm